zupa grzybowa z suszonymi borowikami z ziemniakami

pyszne, aromatyczne, sycące, ze zwykłych potraw! Zupa grzybowa z suszonych borowików z ziemniakami spodoba się prawie każdemu ze względu na łagodny smak i bogaty aromat. Można go gotować o każdej porze roku, ale zupa jest szczególnie dobra zimą. Doskonale urozmaica odżywianie podczas postu.
LaliczAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 14 % 1 g
tłuszcze 29 % 2 g
węglowodany 57 % 4 g
35 kcal
IG: 100 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 12 h 30 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak ugotować zupę grzybową z suszonych borowików z ziemniakami? Przygotuj składniki. Taką zupę można przygotować z dowolnych grzybów, ale z białych okazuje się najbardziej aromatyczna. Mam domowe grzyby, które suszę w piekarniku. Okazują się nieco brązowawe, ale mają bardziej wyraźny grzybowy smak.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Wlej suszone borowiki do 300 ml zimnej wody i pozostaw w chłodnym miejscu na 12 godzin.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Umyj i obierz ziemniaki. Pokrój dwa ziemniaki w paski lub dużą kostkę, jak chcesz. Włóż słomki ziemniaczane do miski i przykryj zimną wodą, aby zapobiec brązowieniu ziemniaków.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Wlej 1.5 litra wody na patelnię i włóż pozostałe ziemniaki (przeciąłem na pół, ponieważ były duże). Umieść rondel na średnim ogniu, zagotuj, dodaj sól i gotuj, aż ziemniaki będą gotowe. Zajmie to od 15 do 25 minut, w zależności od odmiany i wielkości bulwy.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Podczas gotowania ziemniaków zajmij się grzybami. Wyjmij je z wody (nie wylewaj wody, będziesz jej potrzebować później) i pokrój. Pokroiłem w duże paski, podobnie jak ziemniaki. Jeśli pokroisz ziemniaki w kostkę, zrób to również z grzybami. Dzięki temu warzywa i grzyby będą lepiej w harmonii. Na patelnię wlej połowę oleju i włóż grzyby.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Smaż je, mieszając, na średnim ogniu przez 5-7 minut. To nada grzybom kolor i lepiej ujawni smak.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Po usmażeniu grzybów dodaj je do garnka z ziemniakami. Po namoczeniu grzybów wlej tam odcedzoną wodę i dodaj pokrojone ziemniaki. Doprowadź wszystko do wrzenia i kontynuuj gotowanie na małym ogniu.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Podczas gotowania zupy zrób smażenie. Aby to zrobić, wlej pozostały olej na patelnię, na której smażono grzyby i podgrzej na średnim ogniu. Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Umieść cebulę na patelni.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Obierz i zetrzyj marchewki na drobnej tarce, dodaj do patelni z cebulą. Możesz zetrzeć marchewki na grubej tarce, wszystko zależy od Twojego gustu.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Wszystko wymieszaj i smaż przez 7 minut, aż warzywa się ugotują.

  11. Krok 11:

    Krok 11.

    Dodaj pieczeń do zupy.

  12. Krok 12:

    Krok 12.

    Z patelni wyjmij ziemniaki, które zostały ugotowane w całości i rozgnieć widelcem. Ponownie wyślij go na patelnię. Dzięki temu zupa będzie gęsta i bogata. Gotuj jeszcze kilka minut, aż ziemniaki, które zostały pokrojone w paski, będą gotowe.

  13. Krok 13:

    Krok 13.

    Koperek umyć, osuszyć, drobno posiekać i włożyć do zupy. Doprowadzić do wrzenia i zdjąć z ognia. Zupa grzybowa z suszonych borowików jest gotowa.

  14. Krok 14:

    Krok 14.

    Podaj go do stołu. Smacznego!

ważne! niezależnie od tego, czy w przepisie jest podana ilość wody do zupy, czy nie, najlepiej jest skupić się na własnych preferencjach (gęsta lub cieńsza zupa, którą lubisz), a także na wielkości garnka i żywności zabranej do gotowania. Nie zapominaj, że autor ma własne zdanie na temat ilości mięsa, ziemniaków, zbóż i innych składników w zupie, które mogą nie pasować do Twojej.  W praktyce oznacza to, że jeśli gotujesz po raz pierwszy, nie powinieneś gotować całego garnka na raz. Zrób zupę do degustacji-dla jednej lub dwóch osób. Aby to zrobić, zmniejsz ilość wszystkich składników zgodnie z przepisem do 1-2 porcji i weź ilość wody w ilości: od jednej szklanki na porcję-jeśli zupa jest bardzo gęsta, do 1,5-2 szklanek-jeśli jest bardziej płynna. Nie zapomnij wziąć pod uwagę, że część płynu zagotuje się podczas gotowania. Po skosztowaniu małej porcji zupy możesz dostosować zarówno ilość płynu, jak i proporcje składników do swoich upodobań. W przyszłości, podobnie jak większość doświadczonych gospodyń domowych, możesz wlać wodę do zupy i położyć składniki "na oku".

do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.

jak wybrać idealny garnek do zupy, owsianki lub marynowania ogórków przeczytaj artykuł o patelniach.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Ziemniaki Dojrzałe - 80   kcal/100g
  • Ziemniaki pieczone - 70   kcal/100g
  • Tłuczone ziemniaki - 380   kcal/100g
  • Ziemniaki gotowane - 82   kcal/100g
  • Ziemniaki w mundurkach - 74   kcal/100g
  • Ziemniaki smażone - 192   kcal/100g
  • Marchew - 33   kcal/100g
  • Suszona marchewka - 275   kcal/100g
  • Marchewka gotowana - 25   kcal/100g
  • Pieprz czarny mielony - 255   kcal/100g
  • Koperek - 38   kcal/100g
  • Olej roślinny - 873   kcal/100g
  • Borowiki suszone - 286   kcal/100g
  • Kurki suszone - 261   kcal/100g
  • Borowiki suszone - 231   kcal/100g
  • Borowiki suszone - 315   kcal/100g
  • Shiitake suszone - 331   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Cebula - 41   kcal/100g

Podobne przepisy