skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Odmierz niezbędne składniki, aby zrobić ciasto chuplu w stylu czuwaskim. Wszystkie produkty powinny mieć temperaturę pokojową, co poprawi proces podnoszenia ciasta. Dlatego przygotuj je z wyprzedzeniem. Lepiej jest wziąć mąkę pszenną najwyższej jakości. Najlepiej nadaje się do pieczenia drożdżowego. Drobno zmielona mąka pozwala uzyskać puszyste i podnoszące się ciasto.
Krok 2:
Drożdże i 1 łyżeczka. cukier zalać ciepłą wodą, wymieszać. Pozostaw drożdże na 15 minut, aż utworzy się Piankowa Czapka. Należy pamiętać, że "czapki" będą wymagały wolnej przestrzeni. Więc weź głęboką miskę lub szklankę.
Krok 3:
Dobrze przesiej mąkę przez drobne sito do odpowiedniego pojemnika. Aby zapobiec rozrzucaniu mąki na powierzchni, weź szersze naczynie.
Krok 4:
Ubij jajko solą i pozostałym cukrem. Jak ubić jajko? Tutaj można to zrobić widelcem lub małą trzepaczką. Mikser lub blender nie będą wymagane.
Krok 5:
Wlej trochę ciepłego mleka, wymieszaj. Mleko można podgrzać na kuchence.
Krok 6:
Dodaj odpowiednie drożdże (na których pojawiła się Piankowa Czapka), wymieszaj.
Krok 7:
Wlej olej roślinny, ponownie wymieszaj.
Krok 8:
Dodaj około 3/4 całkowitej mąki. Jak sprawić, by ciasto drożdżowe było bardziej puszyste? Aby to zrobić, przesiej mąkę przez drobne sito. Możesz to zrobić natychmiast w misce z ciastem. Lepiej jest wziąć mały sitko, aby nie poplamić stołu wokół naczyń.
Krok 9:
Wymieszaj. Jak dodać mąkę do ciasta? Nie wylewaj całej mąki na raz, dodaj ją w częściach. Może wymagać nieco mniej (lub więcej). To zależy od jego jakości, właściwości, producenta. Przy pierwszym ugniataniu powinieneś mieć dość lepkie ciasto.
Krok 10:
Podsiać mąkę małymi porcjami, za każdym razem mieszając ciasto. W przypadku ciasta drożdżowego bardzo ważne jest, aby nie przenosić mąki, w przeciwnym razie będzie ona ciasna i długa. Więc skup się na wyniku-jakie powinno być ciasto?
Krok 11:
Ciasto powinno być miękkie, giętkie, lekko przylegające do dłoni, ale jednocześnie powinno zachować kształt i nie rozprzestrzeniać się. Pozostaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, przykryte ręcznikiem na górze, aby się nie zacierało.
Krok 12:
W międzyczasie zajmij się przygotowaniem nadzienia. Jeśli mięso jest zamrożone, rozmroź je wcześniej, umieszczając je na noc w lodówce na dolnej półce. Więc mięso nie wyda dużo soku. Aby nadzienie było bardziej soczyste i smaczne, lepiej wziąć szynkę lub szyjkę wieprzowiny. Lepiej nie brać schabu, nadzienie będzie suche. Ale można to zrekompensować, dodając trochę masła.
Krok 13:
Cebulę obrać, umyć, pokroić w drobną kostkę. Jaką cebulę wziąć? W tym przepisie nie ma to większego znaczenia. Jak widać, mam czerwoną cebulę, ale możesz też wziąć białą.
Krok 14:
Wstępnie umyte pod bieżącą wodą ze szczotką ziemniaki obrać, pokroić w drobną kostkę.
Krok 15:
Umyj mięso, osusz ręcznikiem, pokrój również w drobną kostkę. Kształt i rozmiar cięcia składników nadzienia powinien być taki sam. Do czego to służy? Ciasto z takim wypełnieniem będzie wyglądać bardziej spektakularnie i piękniej zarówno w gotowej formie, jak i w przekroju. Poza tym będzie przyjemniej jeść.
Krok 16:
Połącz mięso, ziemniaki, cebulę w jednej misce, sól, pieprz. Ile trzeba dodać soli i pieprzu? Skoncentruj się na tym według własnego gustu. Wszystko dobrze wymieszaj.
Krok 17:
U mnie po 1 h 20 minutach ciasto dobrze pasowało. Może to zająć więcej/mniej czasu. Proces jest bardzo zależny od jakości drożdży, temperatury powietrza, dźwięków otoczenia itp.
Krok 18:
Zmiażdż ciasto, połóż na stole posypanym mąką. Podziel ciasto na 2/3 i 1/3. W razie potrzeby możesz zostawić trochę ciasta, aby udekorować ciasto na wierzchu.
Krok 19:
Rozwałkuj większość ciasta w okrągłą warstwę, aby pasowała do krawędzi formy. Moja średnica formy wynosi 22 cm.
Krok 20:
Nasmaruj formę olejem roślinnym. Przenieś ciasto za pomocą wałka do ciasta (owijając go wokół niego), delikatnie rozprowadź na formie.
Krok 21:
Rozłóż równomiernie nadzienie na cieście, spłaszcz.
Krok 22:
Podobnie rozwałkuj drugą część ciasta. Jego średnica powinna być mniejsza niż pierwsza. Idealnie jest równa średnicy formy. Aby koła były gładsze, możesz użyć specjalnych mat do wałkowania ciasta.
Krok 23:
Przykryj ciasto rozwałkowanym ciastem na wierzchu, dobrze ściśnij krawędzie.
Krok 24:
Na środku ciasta zrób okrągły otwór o średnicy co najmniej 3 cm jeśli otwór jest mały, może się zamknąć podczas pieczenia, ponieważ objętość ciasta wzrośnie. Otwór jest niezbędny do uwolnienia pary i sprawdzenia gotowości nadzienia. W razie potrzeby udekoruj ciasto wzorami ciasta. Zrobiłem prosty warkocz i płatki.
Krok 25:
Na wierzch posmaruj powierzchnię ciasta ubitym jajkiem.
Krok 26:
Piec hupla w piekarniku nagrzanym do 180C przez około 1,5 godziny. Czas gotowania może się różnić w zależności od sposobu działania piekarnika. Po 30 minutach pieczenia przykryj ciasto folią na wierzchu, aby nie wyschło i nie przypaliło się. Pomimo tego, że przykryłem ciasto, nadal przyzwoicie się zarumieniło. Wyjmij gotowe ciasto z piekarnika, przykryj ręcznikiem i odstaw na 15 minut. I dopiero potem wyjmij!
Krok 27:
Podawaj ciasto Hoopla na gorąco, odcinając górną pokrywę. Po co ciąć górę? Odbywa się to w tradycyjnej prezentacji tego świątecznego ciasta czuwaskiego. Smacznego!
do nadzienia można użyć jagnięciny, wołowiny, wieprzowiny, mięsa drobiowego. Od rodzaju i właściwości mięsa zależy nie tylko smak nadzienia, ale także Czas gotowania. Z wołowiną czas pieczenia nieco się wydłuży, z kurczakiem, wręcz przeciwnie, ciasto ugotuje się szybciej.
tradycyjnie hupla jest okrągła. Wierzch ciasta jest cięty, krojony na kawałki i spożywany jak chleb. A soczyste pyszne nadzienie podaje się jako drugie danie, jedząc kawałki ciasta.
--------------------
Artykuły do pomocy:
jak gotować pyszne w piekarniku według przepisów innych osób
mąka pszenna. Sekrety i niuanse użytkowania
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Ziemniaki Dojrzałe - 80 kcal/100g
- Pieczone ziemniaki - 70 kcal/100g
- Tłuczone ziemniaki - 380 kcal/100g
- Ziemniaki gotowane - 82 kcal/100g
- Ziemniaki w mundurkach - 74 kcal/100g
- Ziemniaki smażone - 192 kcal/100g
- Mleko krowie całe - 68 kcal/100g
- Mleko 3,5% tłuszczu - 64 kcal/100g
- Mleko 3,2% tłuszczu - 60 kcal/100g
- Mleko 1,5% tłuszczu - 47 kcal/100g
- Skoncentrowane mleko 7,5% tłuszczu - 140 kcal/100g
- Mleko 2,5% tłuszczu - 54 kcal/100g
- Jajko kurze - 157 kcal/100g
- Białko jaja - 45 kcal/100g
- Proszek jajeczny - 542 kcal/100g
- Żółtko - 352 kcal/100g
- Jajko strusia - 118 kcal/100g
- Wieprzowina tłusta - 333 kcal/100g
- Mięso wieprzowe - 357 kcal/100g
- Wieprzowina-chuda pieczeń - 184 kcal/100g
- Schab-kotlet z kością - 537 kcal/100g
- Sznycel wieprzowy - 352 kcal/100g
- Wieprzowina - ramię - 593 kcal/100g
- Szynka dzika - 113 kcal/100g
- Wieprzowina - 259 kcal/100g
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Cebula - 41 kcal/100g
- Mąka pszenna - 325 kcal/100g
- Suche drożdże - 410 kcal/100g