skład / składniki
metoda gotowania
przed wędzeniem ryby należy namoczyć w roztworze soli, ale przede wszystkim oczywiście umyć i wypatroszyć. Dokładnie umyj rybę pod bieżącą wodą, usuń wnętrze, dobrze umyj brzuch, odetnij płetwy ogonowe.
następnie przygotuj roztwór, mieszając wodę i określoną ilość soli. Zanurz tusze ryb w roztworze i pozostaw je w nim na 12 godzin. W tym momencie możesz dodać przyprawy lub aromatyczne zioła, jeśli chcesz. Możesz ograniczyć się tylko do soli. Zioła takie jak tymianek lub rozmaryn będą działać, a przyprawy będą odpowiednie dla ryb.
gdy minie pół dnia, zawieszamy rybę na haczyku w wędzarni. Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że tusze powinny wisieć w pewnej odległości od siebie. Od ogniska do palarni wykopuje się rów, który przykrywa się deskami i posypuje ziemią. Jest to konieczne, aby dym nie był zbyt gorący. Następnie podpalamy drewno opałowe, temperatura w wędzarni nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza - w tak niskiej temperaturze następuje wędzenie na zimno (dla porównania w metodzie gorącej temperatura osiąga 90 stopni Celsjusza).
możesz to zrobić łatwiej i użyć generatora dymu-za pomocą takiego urządzenia możesz palić ryby nawet w mieszkaniu w mieście. Wszystkie wysiłki w przygotowaniu pysznego przysmaku w tym przypadku są zminimalizowane.
kolejny ważny punkt, że w ciągu pierwszych 10-12 godzin wędzarnia powinna działać bez przerw, a następnie można robić krótkie przerwy. Ryba będzie wędzona przez 1,5-2 dni.
ryba jest gotowa i po schłodzeniu można ją podać. Taka ryba jest przechowywana przez 1-1, 5 tygodnia w lodówce (najpierw należy ją owinąć grubym pergaminem). Lub w zamrażarce przez 3 miesiące, hermetycznie zapakowane. Ale z reguły taki leszcz zjada się bardzo szybko!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Leszcz suszony - 221 kcal/100g
- Leszcz wędzony na gorąco - 172 kcal/100g
- Leszcz gotowany - 126 kcal/100g
- Leszcz świeży - 105 kcal/100g
- Leszcz wędzony na zimno - 160 kcal/100g
- Sól - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g