skład / składniki
metoda gotowania
pierwszą rzeczą do zrobienia jest umycie śliwek. Ułóż czyste śliwki w dużej emaliowanej patelni.
teraz możesz zrobić marynatę. Przygotowanie jest proste: wlej ocet do małego rondla, włóż do niego cukier, dodaj liść laurowy i ziarna pieprzu. Postaw rondel na ogniu i zagotuj zawartość, mieszając. Konieczne jest rozpuszczenie całego cukru. Po ugotowaniu gotuj marynatę na małym ogniu przez 2-3 minuty.
wlej gorącą marynatę do rondla ze śliwkami, poczekaj, aż trochę ostygną. Teraz przykryj czymś śliwki, na przykład szerokim talerzem, na którym umieścisz ładunek. Trzymaj śliwki pod ciężarem, aż wypuszczą sok - stanie się to w ciągu 8 do 12 godzin. Ładunek można wtedy usunąć. Śliwki powinny być całkowicie w marynacie.
następnego dnia odcedź marynatę do rondla, włóż wszystkie ziarna pieprzu i liście laurowe ze śliwek, ponownie zagotuj, gotuj przez kilka minut i zalej śliwki.
powtórz to samo przez kolejne 4 dni. Szóstego dnia przygotuj wcześniej słoiki (do takiej liczby śliwek potrzeba około 6 słoików 0,5 l) - wysterylizuj je, zagotuj pokrywki.
podczas gdy marynata nagrzewa się na kuchence, ułóż śliwki w słoikach, do każdego słoika włóż kilka liści laurowych i ziarna pieprzu z marynaty (nie trzeba dodawać świeżego). Następnie wlej śliwki do słoików wrzącą marynatą, zwiń pokrywki.
po ostygnięciu śliwek odłóż je do miejsca przechowywania. Można je przechowywać nawet w temperaturze pokojowej.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Śliwka - 42 kcal/100g
- Śliwka świeżo mrożona - 52 kcal/100g
- Liść laurowy - 313 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Ocet winny (3%) - 9 kcal/100g
- Ocet 9% - 11 kcal/100g
- Ocet balsamiczny - 88 kcal/100g
- Ocet jabłkowy - 14 kcal/100g
- Ocet - 11 kcal/100g
- Pieprz czarny groszek - 255 kcal/100g