skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj wszystkie niezbędne składniki. Jaką wątrobę wziąć-wieprzowinę, wołowinę lub kurczaka-wybierz sam. Ponieważ ma bardzo krótki okres przydatności do spożycia, sprawdź datę ważności na opakowaniu. Smalec powinien być świeży, bez skóry. Możesz wziąć tłuszcz z warstwą mięsa. Weź mąkę najwyższej jakości, jajka-C0. Będziesz także potrzebował 2 plastikowych toreb (ale przygotuj więcej), folii spożywczej i sznurka (sznurka).
Krok 2:
Pokrój smalec na kawałki i przekręć na maszynce do mięsa za pomocą rusztu ze średnimi otworami. Tak więc gotowa kiełbasa okaże się z kawałkami smalcu.
Krok 3:
Obierz i opłucz czosnek. Cebulę obrać, opłukać i pokroić na 4 kawałki, aby wygodnie było zanurzyć je w odbiorniku maszynki do mięsa. Dobrze umyj wątrobę pod bieżącą wodą. Jeśli wziąłeś wołowinę lub wieprzowinę, pokrój na małe kawałki, aby zmieściły się w odbiorniku maszynki do mięsa. Bez zmiany rusztu przekręć najpierw wątrobę w maszynce do mięsa, a następnie cebulę i czosnek. Cebula i czosnek wypchną posiekaną płynną wątrobę z maszynki do mięsa.
Krok 4:
Umyj surowe jaja kurze mydłem i osusz ręcznikiem. Weź dużą, głęboką miskę. Przenieś do niego skręcony tłuszcz, wątrobę z cebulą i czosnkiem, dodaj sól i pieprz, rozbij jajka. Przesiej mąkę, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do kiełbasy. Dodaj połowę wymaganej ilości mąki.
Krok 5:
Dokładnie wymieszaj powstałą mieloną kiełbasę. Ponieważ mąka tego samego gatunku, ale różnych producentów, może mieć różne właściwości, wpływa to na gęstość mięsa mielonego. Dlatego resztę mąki dodawaj małymi porcjami, aż uzyskasz odpowiednią konsystencję. Mięso mielone powinno być dość płynne, jak zsiadłe mleko.
Krok 6:
Przejdź do formowania kiełbasy. Weź plastikową torbę i w miejscu, w którym znajduje się spód, zrób węzeł. Delikatnie przenieś mięso mielone do torby. Zrobiłem to małą chochlą. Wypuść powietrze z torby i zawiąż węzeł na drugim końcu torby.
Krok 7:
Owinąć powstały & quot; cukierek & quot; folią spożywczą lub inną torbą, aby wzmocnić konstrukcję kiełbasy. Weź sznurek lub grubą nić. Powinien być wykonany z materiału, który nie rozpuści się we wrzącej wodzie. Zawiąż węzeł na jednym kucyku, przeciągnij nić wzdłuż kiełbasy, zawiąż węzeł po drugiej stronie. Przeciągnij jeszcze kilka razy wzdłuż i w poprzek, tworząc kiełbasę.
Krok 8:
Weź duży garnek, aby kiełbasa mogła się w nim swobodnie ułożyć. Zanurz w nim powstałą kiełbasę, zalej zimną wodą, przykryj pokrywką. Aby szybciej zagotować wodę, rozpal duży ogień. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz ogień do średniego i gotuj przez 1 godzinę.
Krok 9:
Zdejmij patelnię z ognia, spuść wodę. Ostrożnie, aby się nie poparzyć, przenieś kiełbasę na półmisek i pozostaw do ostygnięcia na co najmniej 2 godziny na zimno. Pokrój i wyjmij paczki z schłodzonej kiełbasy.
domowa kiełbasa wątrobowa w torbie jest gotowa.
podawaj jako zimną przekąskę. Doskonale komponuje się z musztardą i chrzanem, ziołami i warzywami.
bardzo podobała mi się kiełbasa w kanapce z chlebem żytnim i świeżym ogórkiem.
taką kiełbasę można przechowywać do 5 dni w lodówce w zamkniętym pojemniku.
w procesie gotowania napotkałem niewielkie trudności:
1. Kiedy zapakowałem surową mieloną kiełbasę do torby. Wziąłem dość szeroką torbę i nie było wygodnie uformować kształt kiełbasy, ponieważ mięso mielone jest dość miękkie, nie zachowuje kształtu i rozprzestrzenia się.
polecam wziąć wąską, ale dość głęboką torbę (jak torbę na bagietkę) aby wygodniej było z nią pracować.
2. Użyłam świeżej wątroby i smalcu. Po skręceniu w maszynce do mięsa smalec przykleił się do ścian, a wątroba stała się płynna i trudno ją było wycisnąć z maszynki do mięsa.
jeśli wątroba i tłuszcz zostaną lekko zamrożone, łatwiej się skręcą.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Jajko kurze - 157 kcal/100g
- Białko jaja - 45 kcal/100g
- Proszek jajeczny - 542 kcal/100g
- Żółtko - 352 kcal/100g
- Jajko strusia - 118 kcal/100g
- Wątróbka jagnięca - 101 kcal/100g
- Wołowina - 735 kcal/100g
- Wątróbka gęsia - 412 kcal/100g
- Wątróbka Kacza - 405 kcal/100g
- Wątroba wołowa - 130 kcal/100g
- Tłuszcz wieprzowy - 871 kcal/100g
- Tłuszcz wieprzowy roztopiony - 947 kcal/100g
- Skwarki wieprzowe - 895 kcal/100g
- Smalec - 797 kcal/100g
- Szpik - 658 kcal/100g
- Czosnek - 143 kcal/100g
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Cebula - 41 kcal/100g
- Mąka pszenna - 325 kcal/100g