skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić syrop na zimę? Przygotuj wszystkie składniki na syrop. Możesz użyć zarówno świeżej, jak i mrożonej aronii (Aronia naukowa). Liście wiśni należy wcześniej umyć pod bieżącą wodą. Są potrzebne, aby nadać przyszłemu syropowi charakterystyczny smak i aromat.
Krok 2:
Na patelni włóż liście wiśni i wlej wodę. Umieść garnek na średnim ogniu i zagotuj.
Krok 3:
Dodaj kwas cytrynowy i wymieszaj mieszaninę. Kwas cytrynowy można zastąpić łyżeczką świeżo wyciśniętego soku z cytryny.
Krok 4:
Następnie przenieś owoce aronii na patelnię. Wymieszać. Ogień jest średni. Uważaj na sok z aronii! Ma niezwykle trwały niebiesko-fioletowy pigment. Jeśli sok dostanie się na powierzchnię roboczą, natychmiast wytrzyj go wilgotną szmatką.
Krok 5:
Po ugotowaniu gotuj syrop przez kolejne 5 minut. Po tym momencie nie potrzebujemy już liści i jagód: oddali wszystko, czego potrzebujemy do syropu. Łyżką cedzakową usuń liście i jagody. Jagody można wykorzystać w przyszłości na przykład do dżemu.
Krok 6:
Do czystego syropu dodaj granulowany cukier i wymieszaj. Gotuj syrop na średnim ogniu, aż ziarna cukru się rozpuszczą. Zajęło mi to 10 minut.
Krok 7:
W tym czasie musisz umyć i wysterylizować butelki (lub słoiki) w dowolny dogodny sposób. Robię to. Wlewam do każdego centymetra zwykłej wody z kranu i podgrzewam w kuchence mikrofalowej przez 3 minuty przy mocy 800 watów. Woda powinna się zagotować. Liczyłem na dwie butelki, ale dostałem tylko jedną gotowego syropu. Wystarczy zalać pokrywkę wrzącą wodą.
Krok 8:
Gorący syrop wlać chochlą do butelki. Wygodnie jest to zrobić za pomocą lejka.
Krok 9:
Owinąć butelkę grubym kocem i pozostawić do ostygnięcia w temperaturze pokojowej. Syrop można przechowywać przez całą zimę w temperaturze pokojowej.
Krok 10:
Z takiego syropu hoduję kompot. Na standardową szklankę wody biorę 1 łyżkę.l syrop. Okazuje się, że jest pyszny jesienią!
świetny syrop o charakterystycznym cierpkim smaku. Z podanej ilości składników powstała jedna butelka 0,3 l. dla mnie ta ilość wystarczy na około 3,5-4 L.kompot.
czyli różnica jest kolosalna! Gdybym zamknął kompot na zimę, musiałbym użyć co najmniej 3 litrowych puszek. A z syropem tylko jedna mała butelka! Wydaje mi się, że sens zwijania nadmiaru wody i zajmowania miejsca w spiżarni znika całkowicie.
powodzenia!
pamiętaj, że przyprawy takie jak sól, cukier, a także ocet i jego substytuty są używane w przepisach na preparaty na zimę nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim jako konserwanty. Dlatego w żadnym wypadku nie należy zmniejszać stężenia soli i cukru, a także zastępować octu (esencji) słabszym stężeniem niż wskazano w przepisie, w przeciwnym razie ocet (sól/cukier) nie pokaże swoich właściwości konserwujących, a przedmiot zostanie zepsuty.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Kwas cytrynowy - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Liście wiśni - 0 kcal/100g
- Aronia - 52 kcal/100g