skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak posolić arbuzy w słoikach bez sterylizacji? Przygotuj wszystkie składniki. Najlepiej zrobić to w sierpniu, kiedy rozpoczyna się główny sezon dojrzewania tych jagód. Wtedy możesz być pewien, że dojrzewają bez użycia chemii. Wybierz arbuzy, które nie są dojrzałe, słodkie i najlepiej z minimalną ilością ziaren. Arbuz, przed cięciem należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z mydłem i myjką, spłukać.
Krok 2:
Na początek przygotuj słoiki i pokrywki na półfabrykaty. Umyj je gorącą wodą i sodą oczyszczoną i dokładnie spłucz. Wlej wodę o wysokości 2 centymetrów do czystych słoików i włóż do kuchenki mikrofalowej. Włącz pełną moc i sterylizuj przez 4 minuty. Lub podgrzewaj nad parą przez 10 minut.
Krok 3:
Włóż Pokrywki do garnka i przykryj wodą, gotuj na średnim ogniu przez 10 minut.
Krok 4:
Odetnij miąższ arbuza ze skórki bez dotykania białej części i pokrój na średnie kawałki. Powinny one swobodnie wchodzić i wyjmować ze słoika. Luźno ułóż kawałki arbuza w wysterylizowanym słoiku.
Krok 5:
Zagotuj wodę i napełnij słoiki arbuzów do samej góry. Przykryj pokrywkami i odstaw na 5 minut.
Krok 6:
Odcedź bulion do garnka.
Krok 7:
Dodaj cukier do rondla i wymieszaj. Cukier można wziąć nie tylko biały, ale także brązowy lub trzcinowy.
Krok 8:
Dodaj sól. Musi być koniecznie grubo zmielony i nie jodowany. Umieść na średnim ogniu i zagotuj. Gotuj przez 5 minut na małym ogniu.
Krok 9:
Wlej ocet do garnka i zdejmij z ognia.
Krok 10:
Natychmiast napełnij słoiki wrzącą marynatą i dokładnie zamknij przegotowanymi pokrywkami.
Krok 11:
Odwróć słoiki do góry nogami i zawiń w ciepły koc. Pozostaw tak, aż całkowicie ostygnie. Następnie przechowuj w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Idealnie jest to piwnica lub lodówka. Przed podaniem arbuz należy schłodzić.
Krok 12:
Smacznego.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
pamiętaj, że przyprawy takie jak sól, cukier, a także ocet i jego substytuty są używane w przepisach na preparaty na zimę nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim jako konserwanty. Dlatego w żadnym wypadku nie należy zmniejszać stężenia soli i cukru, a także zastępować octu (esencji) słabszym stężeniem niż wskazano w przepisie, w przeciwnym razie ocet (sól/cukier) nie pokaże swoich właściwości konserwujących, a przedmiot zostanie zepsuty.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Liść laurowy - 313 kcal/100g
- Arbuz - 25 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Ocet winny (3%) - 9 kcal/100g
- Ocet 9% - 11 kcal/100g
- Ocet balsamiczny - 88 kcal/100g
- Ocet jabłkowy - 14 kcal/100g
- Ocet - 11 kcal/100g
- Pieprz czarny groszek - 255 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g