galaretka z kurczaka
skład / składniki
5
porcje:
metoda gotowania
Cześć wszystkim! Dziś przygotujemy Moje ulubione galaretki z kurczaka.
ale najpierw zastanówmy się, czym różni się galaretka od galaretki. Często są ze sobą zdezorientowani i nie jest to zaskakujące, ponieważ są do siebie podobni! Ale nadal istnieje różnica. Główna różnica polega na sposobie żelowania. W galarecie stosuje się wodę lub bulion, do którego dodaje się żelatynę. Podstawą galaretki jest mocny bogaty bulion, w którym po długim gotowaniu powstaje kolagen, który przeszedł z kości, skóry i chrząstki. Nawiasem mówiąc, jest to właśnie substancja żelująca, z której robi się żelatynę.
a teraz zacznijmy gotować.
- na początek potrzebujemy kurczaka. Włóż schłodzonego kurczaka do rondla, zalej wodą i umieść na dużym ogniu. Bądź ostrożny, po ugotowaniu zacznie pojawiać się piana, należy ją ostrożnie usunąć z powierzchni bulionu. Ogień można nieco zmniejszyć i pozostawić do gotowania na około godzinę.
- podczas gotowania kurczaka obierz i umyj marchewki cebulą. Dla wygody możesz pokroić je na duże kawałki.
- po godzinie bierzemy garnek z kurczakiem i spuszczamy cały bulion, zebrało się w nim całe błoto z kurczaka i już go nie potrzebujemy. Ponownie napełnij kurczaka wodą i umieść na dużym ogniu. Po ugotowaniu dodaj cebulę, marchewkę, sól i pieprz. Zmniejszamy ogień do średniego i ponownie zostawiamy na około godzinę. Ten czas wystarczy, aby warzywa dobrze się ugotowały i nasyciły mięsem kurczaka swoim aromatem.
- wlej żelatynę do głębokiego talerza i wlej pół szklanki zimnej przegotowanej wody. Dobrze wymieszaj i pozostaw do spęcznienia.
- gdy warzywa i kurczak zostaną ugotowane, zdejmij patelnię z ognia, wyjmij kurczaka i pozwól mu trochę ostygnąć. Dodaj czosnek starty na drobnej tarce do bulionu, nada przyjemny aromat.
- ostrożnie oddziel mięso od kości i skóry. Mięso dzielimy na włókna i układamy na talerzach.
- w tym czasie bulion nieco ostygł i można go przecedzić przez sito lub gazę. W razie potrzeby marchewki i cebulę można dodać do mięsa, ale bez nich lepiej jak na mój gust. Dodaj spuchniętą żelatynę do odcedzonego ciepłego bulionu i dobrze wymieszaj, aż się rozpuści.
- kadzi wlać przygotowany bulion z żelatyną na talerze z mięsem i wstawić do lodówki na około 4-5 godzin.
- po stwardnieniu galaretkę można wyjąć z talerzy, w tym celu zanurzamy talerz w filiżance gorącej wody dosłownie na 30 sekund, przykrywamy płaskim talerzem i odwracamy.
- pomidor kroimy w plasterki, układamy ich talerz z galaretką, a na wierzchu dekorujemy francuską musztardą ziarnistą. W razie potrzeby możesz dodać gałązkę zieleni.
- serwujemy.
smacznego!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Kurczak kategorii i - 238 kcal/100g
- Kurczak II kategorii - 159 kcal/100g
- Kurczak, miąższ bez skóry - 241 kcal/100g
- Kurczaki - 140 kcal/100g
- Pomidory - 23 kcal/100g
- Marchew - 33 kcal/100g
- Suszona marchewka - 275 kcal/100g
- Marchewka gotowana - 25 kcal/100g
- Czosnek - 143 kcal/100g
- Żelatyna - 355 kcal/100g
- Sól - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Cebula - 41 kcal/100g
- Ziele angielskie - 263 kcal/100g
- Musztarda ziarnista - 135 kcal/100g