pierogi ziemniaczane z mięsem

przepyszne, sycące, ze zwykłych potraw, na obiad! Knedle to Czeskie danie narodowe, które jest przygotowywane z ziemniaków z nadzieniem mięsnym w środku, a następnie gotowane w wodzie. Okazuje się, że to taka duża gnocchi ziemniaczana. Podaje się pierogi z sosem skwarkowym.
Pirko RitaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 16 % 4 g
tłuszcze 20 % 5 g
węglowodany 64 % 16 g
128 kcal
IG: 100 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 2 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić pierogi z mięsem? Weź jedną czwartą ziemniaków potrzebnych do przygotowania tego dania, umyj je i włóż do rondla z wodą. Umieść rondel na średnim ogniu, zagotuj. Następnie zmniejsz ogień i gotuj ziemniaki przez 25-35 minut, w zależności od wielkości bulw. Gotowość określ ostrym nożem - powinien swobodnie przekłuwać ziemniaki. Spuść wodę, ostudź ziemniaki.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Gdy ziemniaki w mundurkach będą prawie gotowe, zacznij pocierać Pozostałe surowe ziemniaki na drobnej tarce, tak jak na placki ziemniaczane.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Durszlak umieszczony w głębokim pojemniku wyłóż lnianym ręcznikiem. Połóż na nim starte ziemniaki. Zbierz krawędzie ręcznika tak, aby mieszanka ziemniaczana znalazła się w "torbie" i wyciśnij z niej nadmiar płynu. Nie przesadzaj, aby masa nie stała się zbyt sucha, powinna pozostać trochę wilgotna.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Umieść powstałą masę ziemniaczaną w osobnym pojemniku. Obierz cebulę, zetrzyj jedną cebulę na tej samej tarce co ziemniaki. Dodaj startą cebulę do ziemniaków. Wymieszaj składniki.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Ugotowane ziemniaki obrać, a następnie zetrzeć na drobnej tarce. Włóż do miski z surową masą ziemniaczano-cebulową, dodaj połowę normy skrobi (1,5 łyżki) i sól do smaku. Wymieszaj składniki. Ciasto ziemniaczane jest gotowe.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Sprawdź, czy ciasto jest gotowe — zagotuj niewielką ilość wody i włóż kulkę ciasta do wrzącej wody. Gotuj przez 4 minuty. Jeśli się nie rozpada, wszystko jest zrobione dobrze. W przeciwnym razie dodaj trochę więcej skrobi i sprawdź ponownie.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Przygotuj nadzienie do pierogów. Jak zrobić nadzienie? Aby to zrobić, weź mięso mielone, mam wołowinę i wieprzowinę. Pokrój kolejną cebulę w drobną kostkę. Złożyć mięso mielone i cebulę w jednym pojemniku, dodać sól i czarny pieprz. Wymieszaj wszystko, aż będzie gładkie.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Posyp deskę lub powierzchnię roboczą skrobią ziemniaczaną. Podziel powstałe ciasto ziemniaczane na 8 równych części. Spłaszcz każdy kawałek do ciasta, na środku którego połóż łyżkę nadzienia mięsnego.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Zbierz brzegi ziemniaków, tworząc pierogi w Podłużny placek. Czasami są okrągłe, możesz je dowolnie kształtować. Ułóż powstałe półfabrykaty na desce lub powierzchni roboczej pokrytej folią spożywczą.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Weź pozostałą skrobię (1,5 łyżki stołowej), napełnij ją pół szklanki wody, dobrze wymieszaj. Wlej wodę do dużego rondla, zagotuj, a następnie wlej skrobię rozcieńczoną w wodzie cienkim strumieniem, cały czas mieszając zawartość rondla. Zmniejsz ogień i bardzo ostrożnie włóż pierogi do niezbyt wrzącej wody. Gotuj je przez 20 minut.

  11. Krok 11:

    Krok 11.

    W tym czasie przygotuj sos. Jak zrobić sos? Pokrój boczek i pozostałą cebulę w kostkę. Na patelni rozgrzej olej roślinny, włóż do niego cebulę i boczek. Smaż je na małym ogniu na złoty kolor. Pod koniec gotowania dodaj sól do smaku.

  12. Krok 12:

    Krok 12.

    Po upływie 20 minut ostrożnie wyjmij pierogi z patelni łyżką cedzakową i połóż na talerzu lub półmisku. Połóż na nich powstały sos z cebuli i boczku. Podawaj pierogi natychmiast gorące na stole. Smacznego!

warzywa korzeniowe najlepiej myć szczotką lub twardą gąbką pod bieżącą wodą.

aby zapobiec podrażnieniu błony śluzowej oka podczas krojenia cebuli, opłucz cebulę i nóż zimną wodą. Deska do krojenia nie wchłonie nieprzyjemnego zapachu cebuli, jeśli zetrzesz ją kawałkiem cytryny przed cięciem.

do smażenia używaj oleju o wysokiej temperaturze dymienia! Wszelkie oleje są przydatne tylko do osiągnięcia określonej temperatury-punktu dymienia, w którym olej zaczyna się palić i wytwarza toksyczne substancje, w tym czynniki rakotwórcze.
nierafinowane oleje, z rzadkimi wyjątkami, mają niski punkt dymienia. Zawierają wiele niefiltrowanych cząstek organicznych, które szybko zaczynają się palić.
rafinowane oleje są bardziej odporne na ciepło, a ich punkt dymienia jest wyższy. Jeśli zamierzasz gotować w piekarniku, na patelni lub grillu, upewnij się, że używasz oleju o wysokim punkcie dymienia. Najczęstsze oleje o wysokim punkcie dymienia: rafinowane odmiany słonecznika, oliwy i winogron.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cebula - 41   kcal/100g
  • Ziemniaki Dojrzałe - 80   kcal/100g
  • Ziemniaki pieczone - 70   kcal/100g
  • Tłuczone ziemniaki - 380   kcal/100g
  • Ziemniaki gotowane - 82   kcal/100g
  • Ziemniaki w mundurkach - 74   kcal/100g
  • Ziemniaki smażone - 192   kcal/100g
  • Pieprz czarny mielony - 255   kcal/100g
  • Mieszane mięso mielone - 351   kcal/100g
  • Boczek gotowany - 447   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Skrobia ziemniaczana - 300   kcal/100g

Podobne przepisy