skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj składniki. Aby zrobić dżem gruszkowy z makiem, potrzebujemy: gruszek, cukru, maku i soku z cytryny.
Krok 2:
Gruszki umyć, osuszyć, obrać ze skóry i nasion. Waga gruszek w czystej postaci powinna wynosić co najmniej 500 g. Pokrój przygotowane owoce na średnie plastry.
Krok 3:
Włóż plasterki gruszek do rondla lub rondla, dodaj cukier, wlej sok z cytryny.
Krok 4:
Gruszki wymieszać z cukrem i sokiem z cytryny i pozostawić na 2 godziny w temperaturze pokojowej, aby wypuściły sok.
Krok 5:
W razie potrzeby mak można smażyć na suchej patelni przez około 3 minuty. Wtedy stanie się trochę bardziej aromatyczny. Ponadto, aby ziarna nie były bardzo twarde i nie chrupały na zębach, możesz zmielić mak w młynku do kawy. Nie zrobiłam tego, ponieważ lubię chrupiący mak. Ale w pieczeniu zawsze staram się zmielić mak - wtedy lepiej ujawnia swój smak.
Krok 6:
Gdy gruszki wypuszczą sok po 2 godzinach, podpal patelnię. Od czasu do czasu mieszając doprowadzić do wrzenia. Gotuj na małym ogniu przez około 20 minut. Okresowo mieszaj dżem.
Krok 7:
Gdy plastry gruszek będą prawie przezroczyste, dodaj smażony mak.
Krok 8:
Gotuj wszystko razem przez kolejne 5-7 minut.
Krok 9:
Ułóż gotowy dżem w wcześniej wysterylizowanych słoikach i zamknij pokrywkami. Z podanej ilości składników uzyskano 1 słoik o pojemności 760 ml. Odwróć słoiki pokrywkami do dołu i zawiń w ręcznik. Pozostaw w tej pozycji, aż całkowicie ostygnie. Następnie odwróć słoiki z dżemem z powrotem.
Krok 10:
Przechowuj dżem w ciemnym, suchym, chłodnym miejscu poza zasięgiem bezpośredniego światła słonecznego. Smacznego!
zwykle staram się ominąć konserwację - mam wiele rzeczy, które moja teściowa konserwuje, a potem nie mamy czasu na jedzenie wszystkiego. W tym roku właśnie teraz pilnie kończymy ogórki i dżemy z zeszłego roku. A potem nadchodzi Nowa uprawa. Ale ten dżem gotowałem bardziej ze względu na jego wygląd - połączenie półprzezroczystych żółtawych plasterków gruszek w połączeniu z ziarnami maku jest bardzo piękne. Cóż, jak smakował - dowiemy się zimą. Z naleśnikami będzie to samo.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Gruszka - 42 kcal/100g
- Gruszka suszona - 246 kcal/100g
- Gruszki konserwowe - 76 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Mak (ziarno) - 556 kcal/100g
- Mak - 556 kcal/100g
- Sok z cytryny - 16 kcal/100g