skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Trochę o Mniszkach. Wielu niezasłużenie uważa mniszki lekarskie za chwasty, chociaż ich skład mineralny jest bardzo bogaty. Te piękne złote kwiaty zawierają fosfor, potas, wapń, żelazo, cynk i mangan, a także zawierają niewielkie ilości jodu, selenu, miedzi i innych pierwiastków śladowych. Zawierają sporo witamin z grupy B, kwasu askorbinowego i beta-karotenu. Dlatego posiadanie słoika tego dżemu jest bardzo przydatne dla każdej rodziny.
Krok 2:
Jak zrobić dżem. Mlecze nadają się do dżemu podczas kwitnienia. Wytnij 400 główek kwiatów mniszka lekarskiego, odetnij tylko żółte płatki, ponieważ działki i pojemnik nadadzą dżemowi gorycz mlecznego soku.
Krok 3:
Wysyłamy żółte płatki do emaliowanej lub nierdzewnej patelni, nie spłukujemy, ponieważ zmyjesz cały nektar i pyłek, a dżem nie będzie miał właściwości leczniczych.
Krok 4:
Napełnij płatki wodą, zagotuj i gotuj przez 10 minut. Dodaj kwas cytrynowy do wrzącego wywaru i gotuj na małym ogniu przez kolejne 25 minut.
Krok 5:
Zdejmij patelnię z ognia i odcedź bulion, wyrzuć zużyte płatki. Dodaj cukier do bulionu, wymieszaj i ponownie podpal. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 40-50 minut. Im dłużej będziesz gotować, tym grubszy będzie dżem.
Krok 6:
Wlej dżem do szklanych słoików i zwiń. Jest doskonale przechowywany pod plastikowymi pokrywkami w piwnicy lub lodówce.
Krok 7:
Dżem z mniszka lekarskiego tonizuje, stymuluje układ nerwowy, poprawia procesy metaboliczne, oczyszcza organizm z toksyn, zatrzymuje procesy zapalne, pomaga w leczeniu chorób wątroby, zmniejsza kwasowość żołądka i ma wiele innych korzystnych właściwości. Lekarze zalecają codzienne spożywanie nie więcej niż 3 łyżek smakołyków. Lepiej dodać ten pachnący lek do herbaty. Smacznego!
w środku wiosny nasza ziemia jest pokryta żółtym dywanem i pięknymi, puszystymi mleczami. Te wszędzie rosnące kwiaty są niezwykle przydatne. Dzięki jednemu znanemu pisarzowi wszyscy wiedzą o winie z mniszka lekarskiego, ale dżem z mniszka lekarskiego jest niesprawiedliwie zapomniany. Dziś chcę podzielić się przepisem na przygotowanie pysznego i zdrowego naturalnego dżemu z mniszka lekarskiego.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Kwas cytrynowy - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Mniszek lekarski - 45 kcal/100g