skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak ugotować zupę pokrzywową z jajkiem, ziemniakami i kurczakiem? Przygotuj jedzenie. Do bulionu weź dowolne części kurczaka, mam golenie, ale uda, filet i szkielet pozostały po filetowaniu będą działać. Jajka wstępnie ugotować. Narwij młode pokrzywy, próbując wziąć tylko górne świeże pędy. Bądź ostrożny, pali się mocno, używaj rękawiczek.
Krok 2:
Przede wszystkim napełnij podudzia zimną, czystą wodą i umieść garnek z nimi na małym ogniu do gotowania. Gdy bulion się zagotuje, przygotuj pokrzywy. Włóż go do miski, napełnij zimną wodą i odpowiednio spłucz, aby zmyć brud i piasek. Następnie spuść wodę. Zrób to wszystko w rękawiczkach, pokrzywa wciąż się pali. Aby go pozbyć, zalej pokrzywy wrzącą wodą i trzymaj w niej przez minutę.
Krok 3:
Odcedź wrzącą wodę z pokrzywy, Zbierz samą trawę w kępę i lekko wyciśnij. Pokrój pokrzywy dość drobno, gdy kroi się warzywa.
Krok 4:
Opłucz koperek wodą, osusz, a także drobno posiekaj nożem. Zamiast kopru (lub wraz z nim) możesz wziąć dowolne inne warzywa. Na razie odłóż pokrzywy i koperek na bok.
Krok 5:
W międzyczasie bulion się zagotuje, usuń z niego piankę łyżką cedzakową. Dodaj sól, zmniejsz ogień i gotuj bulion pod zamkniętą pokrywką przez 30-40 minut, w zależności od części kurczaka.
Krok 6:
W międzyczasie przygotuj warzywa. Cebulę obrać i pokroić na małe kawałki.
Krok 7:
Umyj, obierz i pokrój marchewki na małe kawałki. Lub zetrzyj na grubej tarce, jak wolisz.
Krok 8:
Umyj, obierz i pokrój ziemniaki w dużą kostkę.
Krok 9:
Jajka obrać i pokroić w kostkę.
Krok 10:
Bulion jest już ugotowany przez określony czas, wrzuć do niego ziemniaki.
Krok 11:
A potem cebula z marchewką. Ponownie przykryj garnek pokrywką i gotuj zupę przez 15 minut, ziemniaki powinny być miękkie.
Krok 12:
Dodaj posiekane jajka do zupy. Poczekaj, aż się zagotuje, gotuj przez kilka minut.
Krok 13:
Dodaj posiekane pokrzywy i koperek. Wymieszać. Ponownie poczekaj, aż zupa się zagotuje i natychmiast wyłącz ogień — w ten sposób zachowasz kolor pokrzywy i witaminy. Przykryj garnek pokrywką i przytrzymaj przez 10 minut.
Krok 14:
Podawaj zupę na stole ze śmietaną i chlebem żytnim. Smacznego!
pierwszy raz ugotowałem zupę z pokrzywy, bardzo mi się podobało. Smak jest delikatny, delikatny, ale jednocześnie bogaty w zioła.
ważne! niezależnie od tego, czy w przepisie jest podana ilość wody do zupy, czy nie, najlepiej jest skupić się na własnych preferencjach (gęsta lub cieńsza zupa, którą lubisz), a także na wielkości garnka i żywności zabranej do gotowania. Nie zapominaj, że autor ma własne zdanie na temat ilości mięsa, ziemniaków, zbóż i innych składników w zupie, które mogą nie pasować do Twojej. W praktyce oznacza to, że jeśli gotujesz po raz pierwszy, nie powinieneś gotować całego garnka na raz. Zrób zupę do degustacji-dla jednej lub dwóch osób. Aby to zrobić, zmniejsz ilość wszystkich składników zgodnie z przepisem do 1-2 porcji i weź ilość wody w ilości: od jednej szklanki na porcję-jeśli zupa jest bardzo gęsta, do 1,5-2 szklanek-jeśli jest bardziej płynna. Nie zapomnij wziąć pod uwagę, że część płynu zagotuje się podczas gotowania. Po skosztowaniu małej porcji zupy możesz dostosować zarówno ilość płynu, jak i proporcje składników do swoich upodobań. W przyszłości, podobnie jak większość doświadczonych gospodyń domowych, możesz wlać wodę do zupy i położyć składniki "na oku".
jak gotować jajka na twardo? Aby jajka nie pękały podczas gotowania, włóż je do zimnej wody i gotuj na małym ogniu. Gotuj jajka przez 9 minut po ugotowaniu, a następnie zalej zimną wodą i ostudź. Powłoka lepiej oczyści się z nagłej różnicy temperatur.
jak wybrać idealny garnek do zupy, owsianki lub marynowania ogórków przeczytaj artykuł o patelniach.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cebula - 41 kcal/100g
- Ziemniaki Dojrzałe - 80 kcal/100g
- Ziemniaki pieczone - 70 kcal/100g
- Tłuczone ziemniaki - 380 kcal/100g
- Ziemniaki gotowane - 82 kcal/100g
- Ziemniaki w mundurkach - 74 kcal/100g
- Ziemniaki smażone - 192 kcal/100g
- Jajko kurze - 157 kcal/100g
- Białko jaja - 45 kcal/100g
- Proszek jajeczny - 542 kcal/100g
- Żółtko - 352 kcal/100g
- Jajko strusia - 118 kcal/100g
- Marchew - 33 kcal/100g
- Suszona marchewka - 275 kcal/100g
- Gotowana marchewka - 25 kcal/100g
- Koperek - 38 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Udka z kurczaka - 158 kcal/100g
- Pokrzywa - 33 kcal/100g