skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak gotować zupę z czerwonej fasoli? Przygotuj jedzenie. Używam suchej fasoli, ale możesz też wziąć fasolę w puszkach. Umyj i osusz warzywa.
Krok 2:
Wstępnie posortuj fasolę, usuwając zanieczyszczenia i niespełniające norm ziarna, a następnie moczyć w zimnej wodzie przez 8-10 godzin. Odcedź spuchniętą fasolę, wrzucając ją do durszlaka. Dobrze opłucz fasolę pod bieżącą wodą.
Krok 3:
Weź odpowiedni garnek, włóż do niego fasolę, wlej 2 litry zimnej wody i gotuj na średnim ogniu. Gotuj fasolę do miękkości, około 2 godzin. W zależności od odmiany fasoli czas gotowania można skrócić lub wydłużyć. Moja fasola stała się gotowa po 1,5 godzinach gotowania. Podczas gotowania utworzy się piana, usuń ją łyżką cedzakową.
Krok 4:
Podczas gotowania fasoli przygotuj warzywa. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę.
Krok 5:
Obierz i zetrzyj marchewki.
Krok 6:
Umyj pietruszkę, osusz i drobno posiekaj.
Krok 7:
W razie potrzeby możesz spuścić wodę z gotowanej fasoli i ugotować zupę na nowej wodzie. Jeśli zostawisz wodę, ale mocno się zagotowała, wlej trochę wrzącej wody. Dodaj ziemniaki i marchewkę do garnka z fasolą. Gotuj je przez 15 minut. Możesz dodać posiekaną cebulę z warzywami, nie lubię jej, więc gotuję zupy bez cebuli. Lub alternatywnie obraną całą cebulę, którą następnie wyjmij pod koniec gotowania.
Krok 8:
Dodaj sos pomidorowy, sól, pieprz i posiekane zioła do garnka. Gotuj zupę przez kolejne 5 minut. Na tym etapie nie dodałem zieleni-dziecko nie lubi zieleni w zupie. Jeśli gotujesz zupę z fasolą w puszkach, dodaj ją w tym momencie, pomijając kroki z moczeniem i gotowaniem suchej fasoli.
Krok 9:
Zdejmij zupę z ognia i pozostaw pod przykryciem na około 15 minut.
Krok 10:
Wlej zupę do misek i podawaj. Smacznego!
fasola zawiera prawie wszystkie substancje potrzebne człowiekowi. Dlatego każda zupa fasolowa jest prawie idealnym daniem, zdrowym, zrównoważonym i smacznym. Zupy fasolowe są dostępne we wszystkich głównych tradycjach kulinarnych na świecie, od meksykańskiej i gruzińskiej po włoską i francuską.
w przypadku zupy fasolowej często wystarczy użyć wywaru, w którym gotowano fasolę. Podczas gotowania jego smak można wzbogacić, dodając cebulę, aromatyczne korzenie: marchewkę, pietruszkę, seler. Zupy fasolowe są często gotowane z dodatkiem wędzonego mięsa. Takie zupy są szczególnie dobre w chłodne dni.
ważne! niezależnie od tego, czy w przepisie jest podana ilość wody do zupy, czy nie, najlepiej jest skupić się na własnych preferencjach (gęsta lub cieńsza zupa, którą lubisz), a także na wielkości garnka i żywności zabranej do gotowania. Nie zapominaj, że autor ma własne zdanie na temat ilości mięsa, ziemniaków, zbóż i innych składników w zupie, które mogą nie pasować do Twojej. W praktyce oznacza to, że jeśli gotujesz po raz pierwszy, nie powinieneś gotować całego garnka na raz. Zrób zupę do degustacji-dla jednej lub dwóch osób. Aby to zrobić, zmniejsz ilość wszystkich składników zgodnie z przepisem do 1-2 porcji i weź ilość wody w ilości: od jednej szklanki na porcję-jeśli zupa jest bardzo gęsta, do 1,5-2 szklanek-jeśli jest bardziej płynna. Nie zapomnij wziąć pod uwagę, że część płynu zagotuje się podczas gotowania. Po skosztowaniu małej porcji zupy możesz dostosować zarówno ilość płynu, jak i proporcje składników do swoich upodobań. W przyszłości, podobnie jak większość doświadczonych gospodyń domowych, możesz wlać wodę do zupy i położyć składniki "na oku".
jak wybrać idealny garnek do zupy, owsianki lub marynowania ogórków przeczytaj artykuł o patelniach.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Ziemniaki Dojrzałe - 80 kcal/100g
- Pieczone ziemniaki - 70 kcal/100g
- Tłuczone ziemniaki - 380 kcal/100g
- Ziemniaki gotowane - 82 kcal/100g
- Ziemniaki w mundurkach - 74 kcal/100g
- Ziemniaki smażone - 192 kcal/100g
- Marchew - 33 kcal/100g
- Suszona marchewka - 275 kcal/100g
- Marchewka gotowana - 25 kcal/100g
- Fasola - 328 kcal/100g
- Biała fasola - 352 kcal/100g
- Fasola ognista czerwona - 23 kcal/100g
- Fasola świeżo mrożona w opakowaniu (300 g) - 102 kcal/100g
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal/100g
- Pietruszka - 45 kcal/100g
- Pasta pomidorowa - 28 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g