ptysie z cukrem

ptysie cukrowe - znane wypieki pochodzą z dzieciństwa. Ja (i nie ja sam) pamiętam te ptysie od wczesnego dzieciństwa. Przy ogólnym deficycie w kraju, te ptysie były bardzo przystępnymi domowymi wypiekami, ponieważ wymagały tylko ciasta francuskiego i cukru.
MariaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 7 % 5 g
tłuszcze 33 % 23 g
węglowodany 60 % 42 g
400 kcal
IG: 0 / 74 / 26

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 50 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Przygotuj składniki. Aby przygotować ptysie z cukrem, potrzebujemy: ciasto francuskie bez drożdży (możesz zrobić własne lub po prostu kupić w sklepie, podczas gdy lepiej jest wziąć ciasto w talerzach - łatwiej je ciąć i szybciej rozmrażać); cukier i cukier puder do posypania gotowych ptysiów.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Rozwałkuj ciasto na prostokątną warstwę o grubości nie większej niż 5 mm. Jeśli ciasto jest gotowe w talerzach, nie trzeba go mocno rozwałkować. Pokrój ciasto na identyczne prostokąty lub kwadraty.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Równomiernie posyp ptysie cukrem. Przenieś półfabrykaty ciasta na blachę do pieczenia pokrytą pergaminem.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Pozostaw ptysie na 10-15 minut. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 20 minut, aż na powierzchni ciasta pojawi się złoty kolor. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Wyjmij gotowe ptysie z piekarnika, lekko ostudź i posyp cukrem pudrem. Smacznego!

historia pochodzenia ciasta francuskiego nie jest do końca jasna. Według jednej wersji ciasto francuskie zostało wymyślone w najstarszym państwie Asyrii, które od dawna nie istnieje, a przepis pozostał.
druga wersja pochodzi z 1645 roku we Francji. Uczeń Francuskiej cukierniczki Claudii Gele chciał zrobić pyszny chleb dla chorego ojca, który spełniałby wymagania dietetyczne. Wymieszał ciasto z wody i mąki i zostawił, zawijając w nie kawałek masła. Po chwili rozwałkował go jeszcze kilka razy, a następnie wysłał do pieca. Zarówno nauczyciel, jak i jego uczeń byli bardzo zaskoczeni, gdy wyciągnęli z pieca ogromny chleb o niestandardowych rozmiarach. Po pewnym czasie Klaudiusz wyjechał do Paryża, gdzie pracował w cukierni Rosabau Patisserie. Tam finalizował swój wynalazek, który ostatecznie przyniósł pieniądze i sławę tej cukierni. Nieco później francuski cukiernik przeniósł się do Florencji, gdzie nadal zadziwiał wszystkich swoim wynalazkiem. Swój przepis trzymał w ścisłej tajemnicy i wyrabiając ciasto zamykał się w osobnym pomieszczeniu.
mimo to odkryto przepis na ciasto francuskie i jest używany w gotowanie większości krajów świata.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Ciasto francuskie - 400   kcal/100g
  • Ciasto francuskie, przaśne - 337   kcal/100g
  • Cukier puder - 374   kcal/100g

Podobne przepisy