skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj składniki. Po zebraniu lepiej nie pozostawiać grzybów przez długi czas, natychmiast przystąpić do ich marynowania. Lepiej jest zbierać małe grzyby, nie tylko będą pięknie "siedzieć" w słoikach, uważa się, że szkodliwe substancje gromadzą się w dużych dojrzałych grzybach, więc małe są bardziej przydatne.
Krok 2:
Umyj grzyby, oczyść je z robaków, gruzu, pokrój duże czapki. Możesz namoczyć grzyby w osolonej wodzie, pozostawiając je na kilka godzin. W takim przypadku wszystkie owady ukryte w grzybach wynurzą się, grzyby lepiej się umyją.
Krok 3:
Grzyby po namoczeniu ponownie myjemy i wkładamy do emaliowanej patelni, napełniamy zimną wodą i podpalamy. Doprowadzić do wrzenia, spuścić wodę, umyć grzyby i włożyć z powrotem do rondla.
Krok 4:
Wlej zimną wodę do innego rondla. Dodaj przyprawy: liść laurowy, ziarna pieprzu, goździki, sól. Podpalamy i doprowadzamy do wrzenia, gotujemy przez kilka minut.
Krok 5:
Wlej grzyby do rondla wrzącą marynatą, dodaj umytą zieleninę koperkową, zmniejsz ogień do minimum i gotuj grzyby przez 20 minut. Następnie wlej kwas octowy, gotuj marynatę i gotuj grzyby przez kilka minut. Wyłącz ogień.
Krok 6:
Podczas gotowania grzybów przygotujemy słoiki do przygotowania. Myjemy i sterylizujemy słoiki w jeden z wygodnych sposobów. Zawsze używam sterylizacji słoików w piekarniku, szybko okazuje się, że jest dużo sterylnych słoików. Mokre słoiki kładziemy szyjką w dół na ruszcie w zimnym piekarniku, ustawiamy temperaturę na 150 stopni i trzymamy w piekarniku przez około 15 minut (objętość 0,5 l).
Krok 7:
Grzyby układamy w sterylnych słoikach, zalewamy je marynatą pozostałą w rondlu do ramion słoika.
Krok 8:
Pokrywamy słoiki pokrywkami i sterylizujemy w rondlu z wodą, przez 10 minut słoiki o pojemności 0,5 l.zwijamy słoiki pokrywkami, pozostawiamy do ostygnięcia w temperaturze pokojowej i przechowujemy w chłodnym miejscu. Zimą marynowane grzyby można podawać na stole jako niezależną przekąskę (bardzo smaczną z olejem roślinnym i zieloną cebulą) lub wykorzystać do przygotowania sałatek.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Rydzyki świeże - 17 kcal/100g
- Goździk - 323 kcal/100g
- Liść laurowy - 313 kcal/100g
- Koperek - 38 kcal/100g
- Pieprz czarny groszek - 255 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Esencja octu - 11 kcal/100g