dżem winogronowy Kishmish

nie gotuje się zbyt często, ale okazuje się pyszne ! Słodki, o jasnym aromacie gałki muszkatołowej i lekkim owocowym smaku. Kishmish różni się od swoich odpowiedników tym, że zachowuje użyteczne i lecznicze właściwości nawet po obróbce cieplnej. Dżemu nie należy gotować do gęstości, to w syropie winogronowym cały urok. Służy do impregnacji ciast, dodaje się do kompotu, sosów owocowych, deserów, twarogów, jogurtów..
niebieskookaAuthor avatar
autor przepisu
zwycięzca Konkursu najlepszy przepis tygodnia 20-26 sierpnia

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 100 % 48 g
189 kcal
IG: 19 / 0 / 81

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 2 D
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Do dżemu użyj białych i czarnych winogron o oryginalnej dojrzałości. Najsmaczniejszy dżem uzyskuje się z winogron takich odmian jak Rizamat, Chaush, Delight, talizman, Agadai, Nimrang, Muscat, Isabella, Kishmish.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Uwolnij winogrona z gałązek. Zostaw tylko całe i mocne winogrona. Dokładnie spłucz zimną wodą w durszlaku.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Następnie możesz osobno ugotować syrop, dodając 250 ml wody do 0,5 kg cukru.Następnie dodaj jagodę do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu..

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Lubię to bardziej inaczej: - wlej winogrona do miski do gotowania, dodaj 0,5 kg cukru, wymieszaj i wlej 250 ml wody /jeszcze lepszy sok winogronowy/. Na małym ogniu gotuj, aż cukier całkowicie się rozpuści, a następnie zwiększ ciepło do średniego.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut, lekko mieszając, ale nie usuwać piany.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Następnie wyjmij z pieca, kołysząc miednicą, wygnij piankę do środka i zdejmij ją w 3-4 krokach.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Piana będzie niewielka, ale zdecydowanie należy ją usunąć. Od tego zależy jakość gotowego dżemu.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Do czystego, gorącego dżemu stopniowo dodawaj i mieszaj resztę cukru. Pozostaw do zaparzenia na 6-8 godzin. Następnie powtórz cykl jeszcze 2 razy, eliminując dodatek cukru. Po raz trzeci pod koniec gotowania dodaj kwas cytrynowy. / Dopuszczalna jest ilość kwasu i cukru do smaku, wszystko zależy od słodyczy winogron. Kto nie lubi bardzo słodkiego, możesz dodać tylko 0,5 kg cukru, a dżem nadal będzie dobrze przechowywany, jednocześnie kalorie zostaną zmniejszone /.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Gotowy dżem okaże się z całymi jagodami w lepkim, ale nie gęstym syropie. W razie potrzeby można go gotować na wolnym ogniu, aż będzie gęsty, ale nie będzie to już pięciominutowe.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Wlej gorący dżem do ciepłych, suchych, sterylnych słoików.Szczelnie zamknij sterylnymi pokrywkami i odwróć pokrywkę, aby pozostawić do ostygnięcia. Jeśli nie na zimę i pod plastikową pokrywką, wlej na gorąco i pozostaw bez przykrycia, aż całkowicie ostygnie,a następnie zamknij. Dostałem 2 słoiki po 0,5 litra, 1-370 ml i 1-250 ml.

dżem winogronowy, nawet pięć minut gotuje się na różne sposoby. Zaproponowałem mój, dżem okazuje się z całą jagodą w syropie winogronowym. Zamiast wody dobrze jest użyć soku winogronowego. Struktura bardzo przypomina dżem wiśniowy z kością, ale nie ma kości, to jest piękno !
do dżemu można dodać inne owoce i jagody: jabłka, gruszki, agrest. W takim przypadku liczba winogron jest zmniejszana proporcjonalnie do innych owoców.
włóż miętę lub melisę, cytrynę, pomarańczę, wanilinę, cynamon, goździki, nadając dodatkom różne nuty smakowe.
Przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu lub w lodówce.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Winogrona - 65   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Kwas cytrynowy - 0   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g

Podobne przepisy