lobio z białej fasoli klasycznie po gruzińsku

przepis nadaje się do fasoli dowolnej odmiany i koloru. Jednym ze słynnych dań kuchni gruzińskiej jest lobio. Jego nazwa tłumaczy się jako "fasola", ale w Gruzji może to być dowolne danie z obecnością tych ziaren. W Rosji fasola jest uważana za główny produkt lobio.
hallen-bunnyAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 18 % 5 g
tłuszcze 36 % 10 g
węglowodany 46 % 13 g
155 kcal
IG: 100 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 2 h 10 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić lobio z białej fasoli klasycznie po gruzińsku? Doświadczone gospodynie domowe moczą fasolę na noc przed gotowaniem. Następnie staje się bardziej miękki, gotuje się szybciej, a także zmniejsza ryzyko gazów w przewodzie pokarmowym;

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Na początku zanurz fasolę całkowicie w zimnej wodzie na noc. Rano spłucz, włóż do rondla, wlej wodę na dwa palce powyżej poziomu fasoli. Gotuj w garnku na kuchence z małym ogniem przez około półtorej godziny i uważnie obserwuj ciepło. Podczas gotowania fasoli w Gruzji dodaje się liść laurowy.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Drugim znaczącym składnikiem po roślinach strączkowych jest cebula. Powinno być dużo. Cebulę obrać, drobno posiekać i dusić na oleju roślinnym. Wskazane jest duszenie cebuli przez długi czas, ale nie pozwól jej usmażyć.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Nadszedł czas na orzechy włoskie. Posiekaj je nożem lub sufitem w moździerzu.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Przygotuj przyprawy do przyprawienia naszego lobio. Obierz 3-4 ząbki czosnku, drobno posiekaj połowę papryki chili (możesz wziąć suchą ostrą paprykę), weź łyżeczkę chmielu suneli i zmielonych nasion kolendry, aby uzyskać kwaśny smak, możesz dodać ocet winny.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Odcedź część wywaru i zostaw, może nam się przydać. Zmiażdż fasolę. Część fasoli powinna pozostać nienaruszona, a część zmielona,ale nie powinna być puree. W Gruzji stosuje się do tego specjalne drewniane Urządzenie. Używam zwykłego tłuczka do ziemniaków.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Teraz dodaj do lobio duszoną cebulę, posiekane orzechy włoskie, przyprawy i wymieszaj.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Wyślij tam posiekany czosnek, chili, ocet winny. W przypadku braku octu winnego można go zastąpić jabłkiem. Wymieszaj i w razie potrzeby dodaj część odsączonego wywaru z fasoli. Lobio nie powinno uderzać zbyt grubo. Dusić wszystko razem przez kolejne 15 minut.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Na koniec dodaj posiekane warzywa do prawie gotowego lobio. W Gruzji zwykle dodaje się kolendrę i seler. Dodałam pietruszkę i trochę koperku.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Lobio można jeść jako gorące danie główne, ale lobio podaje się również na zimno jako przystawkę.

smacznego!

ponieważ stopień zasolenia, słodyczy, goryczy, ostrości, kwasu, palności każdego jest indywidualny, zawsze dodawaj przyprawy, Przyprawy i przyprawy, koncentrując się na swoim smaku! Jeśli po raz pierwszy umieścisz jedną z przypraw, pamiętaj, że są przyprawy, których szczególnie ważne jest, aby nie przenosić (na przykład chili). 

wszelkie oleje są przydatne tylko do osiągnięcia określonej temperatury-punktu dymienia, w którym olej zaczyna się palić i wytwarza toksyczne substancje, w tym czynniki rakotwórcze. Jak określić temperaturę smażenia i wybrać najlepszy olej do smażenia, a który lepiej nie używać w ogóle, przeczytaj tutaj .

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Orzechy włoskie - 650   kcal/100g
  • Czarny orzech angielski - 628   kcal/100g
  • Czarny orzech perski - 651   kcal/100g
  • Masło orzechowe - 925   kcal/100g
  • Czosnek - 143   kcal/100g
  • Olej roślinny - 873   kcal/100g
  • Chmiel-suneli - 417   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Cebula - 41   kcal/100g
  • Świeże mrożone warzywa zupy w opakowaniu - 41   kcal/100g
  • Zieleń - 41   kcal/100g
  • Chili - 40   kcal/100g
  • Mielona kolendra - 25   kcal/100g
  • Fasola biała - 102   kcal/100g
  • Ocet winogronowy - 14   kcal/100g

Podobne przepisy