skład / składniki
metoda gotowania
aquafaba to wywar, który pozostaje po ugotowanej ciecierzycy, fasoli lub groszku. Jest to lepka ciecz, która zawiera wiele białek i węglowodanów. Aquafaba jest w stanie całkowicie zastąpić białko jaja ze względu na swoje właściwości. Aby skrócić czas przygotowania majonezu i uprościć ten proces, można również użyć płynu w puszkach z zielonego groszku lub fasoli.
wlej płyn z groszku lub fasoli do szklanki do blendera zanurzeniowego. Fasolę najlepiej wybrać białą, ponieważ płyn spod czerwonej fasoli może zawierać pigmenty barwiące. Może to nieco zepsuć śnieżnobiały kolor domowego majonezu, ale nie wpłynie to na jego smak.
dodaj przyprawy-sól i czarny mielony pieprz. W razie potrzeby możesz dodać dowolne inne przyprawy według własnych upodobań (papryka, czosnek w proszku, gałka muszkatołowa i inne).
Włóż trochę musztardy (Zwykle ostrej lub Dijon).
wlej trochę soku z cytryny. Zamiast soku z cytryny możesz użyć tej samej ilości octu stołowego.
następnie zanurz w szklance blendera i ubij całą zawartość, aż będzie gładka.
następnie stopniowo wlewaj olej roślinny. Możesz użyć dowolnego według własnego uznania - oliwy, słonecznika. Najważniejsze jest to, że nie ma wyraźnego zapachu, aby nie zepsuć smaku gotowego produktu.
wlej olej w małych porcjach i ponownie ubij blenderem do uzyskania gładkiej konsystencji, aż cały olej roślinny zostanie dodany. W takim przypadku w szklance powinna powstać gęsta masa mlecznego koloru.
po osiągnięciu pożądanego rezultatu możesz wyjąć blender i przenieść majonez do pojemnika do przechowywania.
taki domowy majonez aquafaba należy przechowywać w lodówce w hermetycznie zamkniętym pojemniku przez tydzień.
smacznego i udanych odkryć kulinarnych!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal/100g
- Musztarda jadalnia - 417 kcal/100g
- Musztarda - 417 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Sok z cytryny - 16 kcal/100g
- Aakwafaba - 84 kcal/100g